“Neo Consulting” MMC
2020. “Neo Consulting” MMC-nin müştərilərinə onlayn konsaltinq xidmətləri göstərmək üçün platformanın yaradılması və dövlət orqanlarının mövcud sistemləri, reyestrlər, tərəfdaşlar və şirkət müştəriləri ilə inteqrasiyanı təmin edən inteqrasiya interfeysinin (API) hazırlanması.
Sözügedən həll onlayn ERP sistemi yaratmağı nəzərdə tutur və avtomatik olaraq tələb olunan hesabatların, o cümlədən tənzimləyici vergi hesabatlarının hazırlanmasını, həmçinin maliyyə, mühasibat, vergi və hüquqi sahələrdə onlayn konsultasiyaların göstərilməsini təmin edir.
Layihə çərçivəsində aşağıdakı xarici sistemlərlə bütün zəruri inteqrasiyalar həyata keçirilmişdir:
MilliOn (million.az portalı) – ödəniş aqreqatoru;
GoldenPay (hesab.az portalı) – ödəniş aqreqatoru;
Asan Service – inzibati elektron xidmətlər göstərən dövlət mərkəzi;
Ödəniş sistemləri ilə inteqrasiya interfeysi (internal payments – əgər əməliyyatda iştirak edən hər iki kontragentin hesabları tərəfdaş bankda qeydiyyatdan keçibsə, XOHKS, AZIPS, SWIFS, IPS) – ödəniş tapşırıqlarının icrasına göndərilməsi üçün;
Sığorta tərəfdaşlarının avtomatlaşdırılmış sistemi ilə inteqrasiya interfeysi (sığorta polisinin qeydiyyatı və onun üzrə ödənişlərin həyata keçirilməsi).
Əlavə olaraq, layihə bir sıra müasir texnologiyaların, o cümlədən NoSQL verilənlər bazaları və digər texnologiyaların, həmçinin “open source” həllər əsasında istifadəsini nəzərdə tuturdu.

2020. Создание платформы по предоставлению консалтинговых услуг онлайн для клиентов ООО «Neo Consulting», а также разработка интеграционного интерфейса (API) для осуществления интеграции с внешними системами и программными комплексами государственных органов, доступных реестров, партнеров и клиентов компании.
Указанное решение предусматривает, формирование онлайн ERP системы с целью автоматической подготовки необходимой отчетности, в том числе регламентной налоговой отчетности и предоставления онлайн консультаций в финансовой, бухгалтерской, налоговой и юридической плоскости.
В рамках проекта были также осуществлены все необходимые интеграции с внешними системами:
- MilliOn (портал million.az) - платежный агрегатор;
- GoldenPay (портал hesab.az) - платежный агрегатор;
- Asan Service– государственный центр по предоставлению административных электронных услуг;
- Интеграционный интерфейс с платежными системами (internal payments (если счета обоих контр-агентов участвующих в операции зарегистрированы в Банке партнёре), XOHKS, AZIPS, SWIFS, IPS) банков партнеров (для передачи платежных поручений к исполнению);
- Интеграционный интерфейс с автоматизированной системой (регистрация страховых полисов и погашения по ним) страховых партнеров.
В дополнение, проект предусматривал использование множества современных технологий, в том числе NOSQL базы данных и других технологий, на базе «open source» решений.